vstupte

 

 

Viktorie Hradská

COMMEDIA FINITA

Komedie o jedné zpěvačce

 


Divadlo na Vísce Hořovice

pátek, 7. srpna 2015, 14:00 hod


 

Režie:

Slávka Hozová

 

Hrají:

Placená společnice a uklízečka - Kateřina Hasmanová
Učitelka zpěvu a komorná - Helena Kreisingerová

 


„Umění naše je leskem padajících meteorů, věčnost není mu dána. Snad proto, že víc než jiné - pro okamžik - strhává a že stromy do nebe vyrůst nemohou a  nedovedou.
Spokojme se tedy okamžiky našeho poslání a buďme vděčni osudu, dovolí-li nám po desetiletí býti tím, čím býti toužíme.“


Ema Destinová, 1921

 

Divadlo na vísce Hořovice nastudovalo hru o životě Emy Destinnové.

 

Hořovice – COMMEDIA FINITA je název nového představení  Divadla na vísce  Hořovice a je určena všem divákům bez rozdílu věku, kteří alespoň trochu ví, kdo to je Emma Destinnová.  Divadlo ho uvede v Klubu Labe Hořovice poprvé ve veřejné generálce v pátek  4. dubna 2014  v 19 h. Oficiální premiéra se uskuteční v témže prostoru 19. dubna 2014  v 19h.   

 

1. Vznikl text komedie Commedia finita speciálně pro Vaše divadlo?


Text hry COMMEDIA FINITA napsala autorka Viktorie Hradská v roce 1984 a byl to pražský boom.  Vystřídalo se v něm několik výborných pražských hereček , pro které to byla veliká herecká příležitost.  Vystoupí čtyři ženy , které se pohybovaly v bezprostřední blízkosti Emy Destinnové. Autorka Viktorie Hradská hru rozdělila do čtyř monologů. Každá žena je absolutně jiná – komorná- společnice – učitelka –uklizečka . Autorka bravurně  zachytila  malost prostředí, ve kterém slavná operní pěvkyně žila a paradoxně ukazuje výjimečnost a složitost této velké umělecké osobnosti.

 

2. Zabývá se osudem operní pěvkyně Emmy Destinnové nebo jen nějakým úsekem jejího života?


Čtyři  ženy, které se pohybovaly  kolem Emy Destinové podávají  autentické svědectví  podle svého naturelu. Nechybí  humor,  drby a závist.

 

3. Čím Vás tato osobnost zaujala?


Jistě všichni známe film, který natočil pan režisér Krejčík o Emě Destinnové, kterou hrála Božidara Turzonová a zpívala paní Beňačková.  V kostce nám přiblížil  osud  Emy Destinn,   který nemohl nechat nikoho chladným. Tedy ani mě.

 

4. Kdy jste představení začala připravovat a co bylo při přípravách nejsložitější?


Představení jsem začala zkoušet s Kateřinou Hasmanovou a Helenou Kreisingerovou  na konci roku 2013.  Forma monolog  je herecký oříšek a prubířský kámen i pro zkušené profesionální herečky . Po rozkrytí textu jsme začali aranžovat a já jsem se jenom tiše radovala s jakou chutí se děvčata do nabídnutého materiálu pustily a jak si poradily s různorodými charaktery a situacemi. Jediný muž mezi námi děvčaty Karel Hasman zvukový mistr,  zatím hledal pěkné nahrávky, do kterých bychom mohli představení zarámovat.

 

5. Koho by měla tato komedie oslovit především?


Myslím, že všechny věkové kategorie, kteří alespoň trochu ví, kdo to je Ema Destinová.

 

Odpovědi zaznamenal  Karel  Souček  Berounský deník duben 2014