bambitka

 

 

 Tajemství staré bambitky

 


 Kovářovská opona

sobota, 11. srpna 2013, 19:30 hod


 

 
"Když před zlem jednou utečeš, budeš už utíkat pořád..." ale to může změnit jedině láska a odvaha.

 

Bylo nebylo, v království daňově nepřizpůsobivých lidí, jeden loupežník dceru měl a král zas syna. Krále a královnu máloco udrží doma u vladařských povinností a jsou stále na cestách. A tak s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu královské radě, ve které mají hlavní slovo  rádcové Ferenc a Lorenc. Ti však víc než na spokojenost obyvatel hledí do svých kapes, a tak vypisují nové a nové a nové daně. Jediný, kdo nemá strach se této nespravedlnosti postavit, je neohrožený a moudrý loupežník Karaba. Co se ale stane, když jediný spravedlivý loupežník pověsí řemeslo na hřebík a rádcové daně vybírají a vybírají a vybírají?

Jak už to tak chodí, může to změnit jedině láska a odvaha...

Pohádka plná krásných písniček, ve které si přijdou na své jak děti, tak i dospělí.

 

Scénář:

Evžen Gogela

 

 

 

matylda

 

  Hana Lamková

Matylda zasahuje

aneb povídačky naší kačky


 


DAP - divadelní agentura Praha

neděle, 11. srpna 2013, 14:00 hod


Načítá se přehrávač ...


Po dlouhé řadě klasických pohádek o princeznách, dracích, čarodějnicích, čertech, loupežnících, Krakonošovi a dalších pohádkových bytostech, jsme sáhli do poněkud jiného soudku – do světa zvířat. K této volbě nás inspirovaly oblíbené kreslené večerníčky Hany Lamkové o neuvěřitelných příhodách kachny Matyldy, které  máme v jejich animované televizní verzi spojené s hlasem jejich vypravěčky Stelly Zázvorkové. Pro náš soubor přepsala autorka text do divadelní podoby,  hry pro čtyři herce, kteří se v jednotlivých epizodách vystřídají v deseti postavách.

Matylda je kachna domácí, která žije se svým sousedem psem Barykem a ostatními zvířaty na venkovském dvorku. Všem svým zvířecím sousedům ráda pomůže, ale hlavně poradí, protože „se zajímá o své bližní“ jak říká své zálibě zasahovat druhým do života  a manipulovat jimi. S Matyldou je to zkrátka jako s některými lidmi – svými byť dobře míněnými radami spíš přivodí starosti a někdy i uškodí.  Zajíce chce naučit karate, ale vžene ho do spárů mnohem silnějšího medvěda, holuba  pošťáka navede k porušení listovního tajemství a způsobí tím malér nejen jemu, ale i kočce Lindě a kocourovi Floriánovi, z kukaččího mláděte chce vychovat kachnu, chce pomoci opuštěné ovečce, ale přivede na dvorek vlka. Snad nejvíc odnáší její „dobré skutky“  hlídač pes Baryk, se kterým tvoří v našem příběhu nerozlučnou dvojici.

Dá se vůbec dobračka Matyda napravit? Bude přemýšlet o svých radách dřív, než je vypustí ze zobáku? A co oběti jejích dobrých skutků, co pro ně z toho vyplývá? V tom spočívá  poselství našeho příběhu  – každý se má řídit svou přirozeností a hlavně rozumem a nenechat si vnutit hloupá řešení.

Určitě se budete smát Matyldiným nápadům, budete napnutí, jak všechno dopadne, zda zase nezpůsobí víc škody než užitku a navíc se potěšíte hezkými písničkami. Ano, s Matyldou je legrace, ale i nervy. Její veselé příběhy pobaví nejen děti, ale i rodiče najdou v Matyldiných příhodách hodně legrace a snad i nějaké poučení. 

Hra je určena pro děti od čtyř do deseti let a pro rodiče s dětmi. 

 

Úprava,režie a texty písní:

Miroslav Pokorný

Hudba:

Tomáš Alferi

Střídavě hrají:

Milada Bednářová, Zdeněk Košata, Tomáš Racek, Pavla Drtinová, Kristýna Kudrnáčová, Martin Jurajda, Josef Zýka.

 

 

kavarna

 

 

 Robert Thomas

Turecká kavárna

 


Agentura Harlekýn

sobota, 10. srpna 2013, 19:30 hod


 

Ustrašený svědek

Felix Lombard - Václav Vydra
Marcel -  Matěj Hádek nebo Martin Kubačák nebo Martin Davídek
Majitelka kavárny - Naďa Konvalinková

Načítá se přehrávač ...

 

Pes a kočka

komisař Pellissiér - Václav Vydra
Francoise - Jana Boušková
Richard -  Matěj Hádek nebo Martin Kubačák nebo Martin Davídek
Majitelka kavárny - Naďa Konvalinková

Načítá se přehrávač ...

 

Zlatý pan ministr

Adrien de Beaumant - Václav Vydra
ošetřovatelé - Jana Boušková a Matěj Hádek
Majitelka kavárny - Naďa Konvalinková

Načítá se přehrávač ...

Tři komické skoro detektivky z Paříže.

 

Režie:

Pavel Háša

Překlad:

Jan Cimický

Hrají:

Jana Boušková
Naďa Konvalinková
Václav Vydra
Matěj Hádek/ Martin Davídek/ Martin Kubačák

 

 

Adrien: Neříkejte, že jste mne nepoznala!
Jiřinka: Na mou duši, nepoznala.
Adrien: No což, aspoň mne to naučí skromnosti.

Vy jste mne před pěti dny neviděla v televizi? Byl jsem prý dobrý…
Jiřinka: Vy děláte do politiky?
Adrien: S politikou, milá paní, nemám co dělat, z té mám hrůzu.

Jsem členem vlády ...

 

PAŘÍŽSKÁ DETEKTIVNÍ KOMEDIE
Psaní hry je svým způsobem práce záhadná a někdy přímo alchymistická.

Když píšu hru, mám pocity jako kuchař, když vaří svou tajnou specialitu. Jako základ, na dno hrnce, dávám kriminální zápletku, která je ovšem v pozadí. Není to kriminální zápletka jako v Anglii nebo v New Yorku, není to jenom děs a hrůza, při níž vstávají vlasy na hlavě, ale především v globálu typická pařížská komedie, k tomu přidávám postavy a charaktery pochopitelně komické, trochu vtipu a ducha a taky špetku fantazie a pak dám těsto do vyhřáté pece, v níž se všechno krásně spojí. Hotový koláč vrhám s radostí přímo do tváře publika.

Chci tím říct, že se snažím lidi zaujmout napětím a pobavit humorem. A tak vznikla dnes již typická pařížská detektivní komedie, kterou píšu vlastně jako jediný autor. Je to dobře, mám pro sebe celý veliký prostor. A to je přesně to, co charakterizuje mou divadelní tvorbu. Náročnější divák hledá nitky a zápletky, méně nároční se přicházejí zasmát situační komice postav a humoru. To je moje "kuchařská specialita". A také obraz mého osobního štěstí.


(autor)

 

Robert Thomas o sobě

Když jem přišel do Paříže jako malý kluk z venkova, neměl jsem nic, byl jsem chudý a bez prostředků, měl jsem jenom jednu velikou vášeň a touhu. Vzal jsem si do hlavy, že musím být hercem. A tahle myšlenka mě docela absorbovala. Začínal jsem jako všichni, od malinkých rolí a pozvolna jsem si vytvářel postavení, dostával větší a větší role. Jenže - pořád to nebylo ono. V tomto směru je Paříž město nesnadné a těžko dobyvatelné. Je to jako Kolumbovo vejce,         do kterého se nedá proniknout. Pochopil jsem, že potřebuji nějakou zbraň, aby mi pomohla proniknout, a tak jsem začal psát divadelní hry. Tady vlastně začal můj nový osud. Hned první hra "Past na osamělého muže" měla okamžitě fantastický úspěch a autorská práva se prodala prakticky do všech zemí světa. Dokonce i slavný režisér Hitchcok přijel do Paříže, aby se na ni mohl podívat       a použil ji jako scénář pro svůj detektivní film. Díky tomu jsem za pouhý měsíc přeskočil od sendviče rovnou ke kaviáru a z naivního chlapce se stal muž, který napsal řadu dalších her a takto se dostal skutečně do celého světa. Jsem               v podstatě velmi šťastný člověk, protože se mi podařilo uskutečnit, o čem jsem snil jako malý kluk: stal jsem se divadelníkem.

motyly

 

 

Leonard Gershe

Motýli

 


Agentura AP-prosper

neděle, 12. srpna 2013, 19:30 hod


 „Co je víc? Milovat, nebo být volný jako motýl?“
Love story plná humoru a nečekaných poznání.

 

Překlad:

Ivo T. Havlů

Režie:

Alexej Pyško

Hrají:

Don Baker - Vojta Kotek
Jill Tannerová - Jana Stryková
Paní Bakerová - Valérie Zawadská
Ralph Austin - Jaroslav Slánský
 

 

 


Jméno Leonarda Gershe není v Čechách příliš známé. Neprávem. Byl to velmi úspěšný autor a hrál se mnohokrát i u nás. Jeho Motýli se objevili na repertoáru několika českých divadel a později i soukromých hereckých společností.

 

Leonard Gershe se narodil 10. června 1922 v New Yorku. Prosadil se coby dramatik, scénárista, skladatel, vystupoval jako host různých televizních pořadů.
Proslavil se především svou spoluprací s filmem a televizí. Už v padesátých letech realizoval televizní seriál (Private Secretary) a především se podílel na vzniku oscarového muzikálu Funny Face.
Pod muzikálem Funny Face z roku 1957 byl podepsán nejen jako scénárista, ale spolu s Georgem Gershwinem také jako autor hudby. V hlavních rolích se objevili Audrey Hepburn a Fred Astaire.
K napsání Motýlů inspiroval Gershe podle vlastní slov rozhlasový pořad. Šlo o zpověď slepého mladého muže, který vyprávěl o svém životě a pocitech. Jeho schopnost vyrovnat se s handicapem Gershe upoutala.
Většinový postoj k postiženým je totiž jiný: málokdo z nás dokáže zapomenout na bariéry a jednat se slepcem či vozíčkářem spontánně, přirozeně a rovnocenně. Zkušenost Dona Bakera a jeho předobrazu z reálného života není jistě ojedinělá.
Leonard Gershe, stvořitel nádherných postav Jill, Dona a jeho matky, zemřel 9. března 2002 následkem mrtvice.

fimfarum

 

 

Jan Werich

Fimfárum

 


 Hynkovo hravé divadlo, o. s.

sobota, 10. srpna 2013, 10:00 hod


 

 

Pohádka, podle úspěšné knižní předlohy Jana Wericha, pro děti i dospělé s písničkami trojice Voskovec+Werich+Ježek.

Byl jednou jeden zámek a v něm jedna stará Jasnost knížepán. A tomu „dobře“  radil jeho první lokaj. A pod tím zámkem byla vesnice a v ní kovárna s poctivým pracovitým kovářem, kterému „dobře“ radila jeho záletná žena se svou ctižádostivou matkou. V pohádce Jana Wericha se tyto archetypy  spolu s postavami čerta a vodníka zamíchají do půvabného příběhu. Asi ho znáte všichni, ale pojďte se s námi  podívat, jak potrestat zlou mysl.

 

Režie:

Eva Andělová

Kostýmy:

Jonáš Filip

Kulisy:

Jakub Ružbatský a HHD

 

Hrají:

Roman Munčinský - kovář
Jakub Ružbatský - kníže, pes, strašidlo
Lukáš Fila - lokaj, voda, strašidlo
Jonáš Filip - čert, kovadlina, řepa
Matěj Kormunda - kočka, písař, voda, strašidlo
Alena Černá - Mercedes, páže, bílá paní
Katka Davídková - řidič, matka, otrok, strašidlo
Dagmar Králová - vodník, strašidlo
Dagmar Dědková - sousedka, kráva, voda
Terka Radová - kočka, pumpa, páže
Jitka Šimonová - cestující, hudební doprovod
Anežka Kadeřábková - cestující, kačena, kočka, oheň
Anička Černá - pejsek, žába
Eva Procházková - vodník, cestující, oheň

riziko

 

 

Peter Darrell

Na vaše riziko!

 


Divadlo Ungelt

pátek, 9. srpna 2013, 19:30


 

 

Chantal Poullain a Jiří Schmitzer v poutavém psychologickém příběhu. Poullain v roli francouzské šansoniérky přijíždí do Anglie převzít dům po svém právě zesnulém otci. Dědictví je ovšem komplikované. Je s ním spojeno věcné břemeno - Schmitzer.

 

Režie:

Zdeněk Dušek

Kostýmy:

Kateřina Hájková

Hrají:

Chantal Poullain, Jiří Schmitzer

 

Peter Darrell se narodil a strávil dětství v Londýně. Už na střední škole se začal zajímat o literaturu, výtvarná umění a média. Vybral si studium na fakultě žurnalistiky, avšak poté, co jeho parodický skeč pro každoroční studentské představení vyvolal menší skandál, ze školy odešel a začal pracovat jako redaktor pro malé nakladatelství. Postupem času začal sám psát verše, povídky a literární kritiky. V polovině 90.let jej osobní důvody donutily k odchodu do Francie, kde zůstal celých osm let. Učil na venkovské škole v Provence, ale zároveň nepřestával psát o výtvarném umění. V současné době žije v Londýně a pracuje jako novinář a umělecký kritik na volné noze. Ze všeho nejvíc miluje rébusy, hlavolamy a pseudonymy. „Na vaše riziko!“ je jeho prvním pokusem o napsání divadelní hry.

petrajanu

 

 

Koncert Petry Janů

doprovází skupina GOLEM

 

 


 čtvrtek, 8. srpna 2013, 19:30 hod