princeznaaloupeznici

 

Božena Šimková

 

Princezna a loupežníci

 


 

DAP Praha

 

Neděle, 12. srpna 2012, 10:00 hod

 


 

 

Režie: Věra Jordánová

 

S pohádkovými příběhy Boženy Šimkové se děti setkávají nejen v knížkách, ale zejména v četných divadelních a oblíbených televizních inscenacích.

Úsměvným pohádkovým skoromuzikálem PRINCEZNA A LOUPEŽNÍCI navazuje autorka na nejlepší tradice české moderní pohádky v linii , reprezentované např. jmény Jana Drdy nebo Josefa Lady. Charakterizuje ji humor, lidová moudrost i krásná čeština.

 

Oproti vžitým typům pohádkových postav jsou hrdinové naší hry trochu naruby. Královna není zrovna vznešená dáma, princezna není něžná bezbranná bytost ani rozmazlená ufňukaná slečinka, ale chytré, energické, správné děvče. A loupežníci?  Vůbec to nejsou strašliví hrdlořezové, ale ani směšní třasořitkové, jenom obyčejní chlapíci, které do lesů vyhnala nepřízeň válečné doby. Zkrátka, co postava,  to člověk z masa a kostí. Ze svízelných situací nepomáhají našim hrdinům žádné nadpřirozené bytostí, ale jen a jen vlastní důvtip a vzájemné pochopení. Jak říká jedna z postav hry: "Když se člověk dostane do neštěstí, kdo jiný by mu měl pomoct než lidi?" A pro tuhle lidskost, pro humor a radost ze života, která z ní tryská, jsme si vybrali a nastudovali právě tuto pohádku o princezně Amálce a bandě loupežníků.

Věříme, že množstvím napínavých zápletek naše inscenace děti zaujme, spoustou veselých situací pobaví, písničkami, které jsou její nedílnou součástí, potěší. A že si z divadla odnesou stejně hřejivý pocti lidské sounáležitosti, jakým nás všechny PRINCEZNA A LOUPEŽNÍCI oslovují.

 

Hrají:

Královna: Drahoslava Landsmannová

Princezna: Hana Czivišová

Majdaléna: Milada Bednářová

Ferda: Tomáš Racek

Kuba: Zdeněk Dolanský

 

Hudba:

Milan Klipec

 

Dramaturgická spolupráce:

Jitka Jezdinská

 

Výtvarná spolupráce:

Adam Pitra